Vodoinštalácie
Kúrenie
Plyn
Elektroinštalácie

Obnoviteľné zdroje energie::: Solárne systémy

:: Obnoviteľné zdroje energie::

Inštalácie slnečných tepelných systémov


Zvažujete, že si na váš dom zaobstaráte slnečný kolektor na ohrev teplej vody ?

Solárne systémyNespornou výhodou slnečného žiarenia je, že je ľahko dostupným zdrojom energie, ktorý nezaťažuje životné prostredie. Na druhej strane pri nízkej koncentrácii slnečného žiarenia treba počítať s nízkou účinnosťou premeny energie. Pri bezoblačnom počasí na zemský povrch dopadá žiarenie s výkonom zhruba 1 kilowatt na meter štvorcový.

Slnečný svit

Na Slovensku si pritom užijeme bezoblačného slnečného svitu zhruba 1 200 až 2 000 hodín ročne. Energiu slnečnými kolektormi získavame aj ak je zamračené. Vraví sa tomu difúzne žiarenie. Takéto žiarenie môže v lete predstavovať od 10 % až do 50 % celkového žiarenia. V zime je oblačnosť zvýšená a tak celoročne dosahuje difúzne žiarenie podiel až 60 %. Okrem toho kolektory dokážu na energiu spracovať aj žiarenie, ktoré sa odráža od zemského povrchu a iných objektov. Najviac slnečného žiarenia si v našich zemepisných podmienkach užívame v júli, naopak minimum na prelome rokov v decembri a januári. Slnečnú energiu reálne využijete po väčšinu roka. Na 7 až 9 mesiacov na ohrev vody a na jar a na jeseň môžete vďaka nej aj prikurovať. Skutočnosť, kde na Slovensku kolektory plánujete umiestniť, hrá menšiu úlohu, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Medzi slnečnejším juhom a menej slnečným severom je totiž rozdiel v intenzite slnečného žiarenia len zhruba 15 %.

Využitie energie zo slnka

Solárne systémyAk chcete zo slnka vyťažiť čo možno najviac energie, mali by ste zvažovať, kde konkrétne na objekt kolektor umiestniť. Maximum žiarenia prijme v kolmom smere k slnku. Lenže zem sa točí tak okolo svojej osi, tak aj okolo slnka. A tak na Slovensku najlepšie energetické zisky dosiahnete, ak kolektor na celoročnú prevádzku nastavíte na juh alebo juhozápad so sklonom približne 30-45°. Nevhodné je kolektory umiestňovať na objekty, na ktoré je slnečné žiarenie obmedzované, napríklad v horách či v tieňoch iných objektov.

Slnečné kolektory možno využiť na prípravu teplej vody, podporu vykurovania budov, alebo ohrev vody v bazénoch. Na výber sú pritom dva základné druhy kolektorov. Ploché a trubicové. Ploché sa používajú častejšie. Ich výhodou je dlhšia životnosť a dosahovanie lepších výkonov v lete. Naproti tomu, jednou z výhod trubicových kolektorov je napríklad rovnomernejšia krivka účinnosti. Nevýhodou zas, že v zime medzi trubicami môže namŕzať sneh, čo znižuje ich účinnosť a môžu sa tým aj poškodiť.


Ponúkame Vám certifikovanú inštaláciu solárneho tepelného systému s odovzdaním kompletnej žiadosti pre čerpanie dotácie.

Solárne systémy

Dnes je piatok, 19. apríl 2024, sviatok má Jela
Posledná aktualizácia: 18.08.2022

©2012 PEMO servis s. r. o. - All Rights Reserved

Úvodná stránka | Na začiatok stránky | Vytlačiť stránku | Pridať k obľúbeným

Stránka bola vygenerovaná za: 0 s
Vaša IP adresa: 3.141.198.146

Počet zhliadnutí: counter